A pihenés és jó alvás fontossága az egészségmegőrzésben

A pihenés és jó alvás fontossága az egészségmegőrzésben

 

 

Az emberi egészség megőrzésében az alvás legalább olyan fontos, mint az étkezés vagy a mozgás. A legkevésbé sem lehet elhanyagolni. A legjobb, ha úgy képzeljük el az alvást, mint egy létfontosságú, díjmentes terápiát, amely minden éjszaka rendelkezésünkre áll.

 

 

Hangsúlyozni szeretném, a krónikus alváshiány és az alvászavarok számos betegség kialakulásához járulhatnak hozzá, beleértve a szív- és érrendszeri betegségeket, a 2-es típusú cukorbetegséget, az elhízást és a mentális egészségi problémákat, mint például a depresszió és a szorongás. Mivel ezek a betegségek ma már szinte minden családban előfordulnak, ezért érdemes az alvásnak és ezeknek a krónikus kórképeknek az összefüggését egy kicsit részletesebben is megvizsgálni.

Már egy egyszerű elhízás hátterében is feltűnik az alvászavar. Alváshiány esetén megváltozik az étvágyat szabályozó hormonok működése, ami étkezési szokások megváltozásához, közvetve a testmozgás mennyiségének csökkenéséhez és ezáltal hízásához vezethet.

 

Szív- és érrendszeri betegségek vonatkozásában elmondhatjuk, hogy a nem megfelelő alvás fokozza a szívbetegség és a magas vérnyomás kialakulásának esélyét, mivel az alváshiány befolyásolja a szervezet hormonális egyensúlyát, növeli a stressz hormonok szintjét, megváltoztatja az elfogyasztani kívánt ételek összetételét, emeli a vércukor és ezzel az inzulin szintet.

 

II-es típusú cukorbetegséggel kapcsolatban ma már tudjuk, hogy az alváshiány többek között növeli az inzulinrezisztenciát, ami pedig közvetlenül növeli a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát. 

 

Már a kisebb alvászavarok is komoly hatással vannak a stressz tűrésre, fokozott mentális fáradékonyságot vagy direkt fáradtságot hoznak. A legtöbbször ezen okok miatt jelentősen csökken a motiváció. Sajnálatos módon a fokozódó alváshiány vagy a már kialakult insomnia növeli a depresszió és a szorongásos rendellenességek kialakulásának kockázatát. A fent említett problémák már rövidebb ideig tartó alvászavar esetén is megjelenhetnek.

 

A megfelelő alvás hiányának hosszú távon viszont még súlyosabb következményei vannak. Hosszú távú alváshiány esetén a jelzett betegségek súlyosbodhatnak, ami akár életveszélyes állapotokhoz is vezethet. Ebben az esetben a szív- és érrendszeri megbetegedések súlyosabb formáinak, akár a szívinfarktusnak vagy a strokenak a bekövetkezési valószínűsége nő meg drasztikusan, de a cukorbetegség súlyos szövődményei, mint például a veseelégtelenség, is jelentősen romlanak, mindezzel növelve a korai halálozás kockázatát.

 

 

Tippek a jó alváshoz

 

Rendszeres alvási rutin - tartsuk be minden nap ugyanazt az alvási menetrendet, így szabályozzuk a szervezet belső óráját. Minden nap aludjunk eleget, ne hétvégén próbáljunk meg az alvás hiányt pótolni. A hétvégi alvási napirend ugyanaz legyen, mint a hétköznapi.

 

Kényelmes alvási környezet - biztosítsunk csendes, sötét és hűvös hálószobát. Használjunk kényelmes matracot és párnákat.

Kerüljük a stimulánsokat - Kerüljük a koffeint, a nikotint és az alkoholt már a kora délutáni óráktól kezdve.

Relaxációs technikák - próbáljunk ki relaxációs technikákat, mint a meditáció vagy a jóga az elalvás előtt.

Kerüljük a nehéz ételeket - Kerüljük a nehéz ételeket, valamint a túlzott étkezést lefekvés előtt legalább 4-5 órával.

Kerüljük a fényt kibocsátó technikai eszközöket - A mobiltelefonok és a számítógépek kék fénye megzavarhatja az alvási ciklust. A tervezett lefekvés előtti 2 órában már semmiképpen ne használjuk őket.

Kerüljük a délutáni szundikálást – Akinek az éjszakai alvása zavart annak semmiképpen nem javasolt a délutáni alvás. Vigye végig a napot, és az éjszakai alvása így rendeződni fog. 

Fizikai aktivitás - A rendszeres testmozgás javíthatja az alvás minőségét, de kerüljük a túlzott edzést közvetlenül lefekvés előtt legalább 3 órával.

Belső elcsendesedés – A tervezett elalvási idő előtt 2-3 órával már kapcsolódjunk le a világhálóról, ne olvassunk híreket, e-maileket, ne böngésszük a közösségi médiát. Zárjuk ki a feszültséget hozó külső tényezőket és koncentráljunk egy belső nyugalom megteremtésére, ezzel készülve a jó alvásra.

 

Soha ne feledjük, hogy az alvás nem csupán a pihenés ideje, hanem az a periódus, amikor testünk regenerálódik és gyógyul. A megfelelő alvás nem luxus, hanem alapvető szükségletünk, amely kulcsfontosságú szerepet játszik egészségünk megőrzésében.